Penzijní připojištění

Třicátníky čeká důchod 6 500 Kč

Pokud spoléháte, že se o vás stát ve stáří postará, měli byste se probudit a připravit na velmi chudé roky. Dnešní průměrně vydělávající třicátníci dostanou v roce 2050 od státu pouze 6 500 Kč. Dnes přitom důchodci při předchozí průměrné mzdě 25 tisíc korun dostávají od státu 11 240 Kč. Což je docela markantní rozdíl.

Průměrný důchod vztažený k průměrné mzdě se v roce 2050 sníží ze současných 46 procent na 26 procent. Výpočet propadu penzí ukázala studie, kterou pro ČSOB Penzijní fond Stabilita zpracoval institut IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Druhý pilíř penzijní reformy spočívá v tom, že si lidé budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou je, že musí přidat částku dvou procentních bodů ze svého.

Spoření bude dobrovolné. Pokud ale lidé do nového pilíře vstoupí, nebudou už moci přestat spořit. Čerpání důchodu bude možné jen formou penze buď doživotně, nebo po dobu 20 let. Jednorázové výběry na rozdíl od současného penzijního připojištění možné nebudou. S propadem životní úrovně přitom musí počítat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících 20 let totiž budou od státu dostávat důchody nižší zhruba o deset procent. Výsledky studie jsou pádným argumentem pro Čechy spoléhající výhradně na stát. Nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude.

Ze studie dále vyplývá, že ženám se vyplatí spíše první pilíř (pouze státní penze), naopak nejvýhodnější je druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let. Celkově se druhý pilíř penzijní reformy vyplatí polovině mužů a třiceti procentům žen. Ani oba pilíře nelze vnímat jako jediné cesty k zajištění plnohodnotného stáří. Lidé si tak mají v průběhu života vytvářet podle možností rezervy na stavebním spoření, životním pojištění, spořicích účtech a podílových fondech, aby ve stáří neživořili. Smysl dává i investice do nefinančních aktiv, nemovitostí, drahých kovů.